The Grade 11’s Accounting students recently covered a core section of their curriculum known as Cost Accounting. During the past weeks, they unfolded the mystery of cost in general and particularly when related to a manufacturing business.

The production cost per unit being central in any manufacturing concern, it becomes a necessity to clearly understand the production cycle and the ledgers associated. An incorrect production cost per unit will lead to an incorrect selling price.

After presenting all the manufacturing ledgers and how they related to each other, the students were tasked to manufacture a product, present their books and determine a viable selling price. The presentation took place today!

 

 

Comments are closed.